Pierwsza w Zakopanem wypożyczalnia splitboardów

W przypadku splitboardu cała zimowa zabawa zaczyna się nie podczas zjazdu, ale kiedy musimy pod górę… podejść. Splitboard to rozpinana na dwie części deska snowboardowa. Dzięki niej można podchodzić pod górę zupełnie, jak na nartach skitourowych. A później z góry zjechać, spinając splity w jedną deskę snowboardową. Deska składa się z dwóch części, łączonych klipsami i… wiązaniami.

W pierwszej w Polsce wypożyczalni splitów, JONES EPICenter Zakopane, znajdziemy deski JONES Snowboards. EPICenter Zakopane jest równocześnie jednym z niewielu na świecie centrów testowych splitów tej marki. EPICenter to także szkolenia lawinowe i wspólne wyprawy. Instruktorzy EPICenter organizują jedno lub dwudniowe wyprawy splitboardowe. Uczestnicy dostają z wypożyczalni nie tylko kompletny splitboard, ale także sprzęt lawinowy i wspinaczkowy. Każdy uczestnik wyprawy przed wyjściem w Tatry zostanie też przez nich odpowiednio przeszkolony w zakresie bezpieczeństwa w górach i używania sprzętu lawinowego.

Zapięcia Karakoram, które w EPICentrum w Zakopanem możemy wypożyczyć razem z deską, produkowane są ręcznie, przez małą, 7-osobową firmę. Już dziś uważane są za najbardziej kreatywne wiązania, jakie powstały dla desek typu „split”. Przy podejściu funkcjonują dokładnie jak sprzęt skitourowy. Niezbędnym elementem przy podchodzeniu są foki, czyli materiał przypominający aksamit, który mocujemy na spodniej stronie rozszczepionych desek. Dzięki swojemu splotowi foki łatwo ślizgają się pod górę, a w dół zbocza „chwytają się” śniegu. W głębokim śniegu splitboard sprawdza się znacznie lepiej, niż rakiety śnieżne. Powód? Deska, nawet podzielona na pół, jest szeroka i stabilnie utrzyma nas na śniegu.

Zjazd na splitboardzie niczym nie różni się od zjazdu na „klasycznym” snowboardzie. Oczywiście, jeśli dobrze dobierzemy deskę, wiązania i buty do naszych potrzeb. Tu najlepiej poprosić o pomoc fachowców z JONES EPICenter Zakopane. Sprzęt splitboardowy nie jest tani. Komplet kosztuje od 5 do nawet 10 tys. złotych. Dlatego warto go najpierw wypożyczyć i przekonać się, czy jazda poza stacjami narciarskimi, w świeżym puchu i bez tłumu ludzi w kolejkach do wyciągu jest tym, co nas najbardziej w górach cieszy.

Więcej informacji: www.split-board.pl

luksusowe apartamenty na wynajem w centrum Zakopanego